aabsal
14 بهمن 1401 - 14:24

دومینوی لغو مصونیت نمایندگان پارلمان اروپا به اتهام فساد و نژاد پرستی

پارلمان اروپا با لغو مصونیت دو نماینده مرتبط با پرونده فساد بزرگ و دو نماینده دیگر به دلیل تحریک به نفرت و خشونت موافقت کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزری تسنیم به نقل از اس ر اف سوئیس، پارلمان اروپا در بروکسل مصونیت دو نماینده این نهاد اروپایی در ارتباط با رسوایی فساد در ماه دسامبر را از آن ها سلب کرد. این دو نماینده از ایتالیا و بلژیک متهم به فساد هستند.

علاوه بر این یک سیاستمدار اروپایی و یک نماینده پارلمان اتحادیه اروپا از فرانسه نیز مصونیت خود را به دلیل نژاد پرستی و افترا از دست دادند.

به این ترتیب با لغو مصونیت دو نماینده پارلمان اروپا، پارلمان اتحادیه اروپا راه را برای تحقیقات درباره "مارک تارابلا"، نماینده بلژیکی و آندره آ کوزولینو ایتالیایی باز کرد. هر دو سیاستمدار تا همین اواخر از اعضای گروه سوسیالیست بودند. دادستان عمومی بلژیک خواستار رفع مصونیت این دو نفر شده بود. تارابلا و کوزولینو همچنان بر بی گناهی خود تاکید دارند.

در ماه دسامبر، پارلمان اتحادیه اروپا با رسوایی فساد مربوط به "اوا کایلی"، معاون رئیس جمهور وقت، متزلزل شد. وی به ظن فساد شغل خود را از دست داد. قوه قضائیه کیلی و سایر مظنونان را که در حال حاضر در بازداشت به سر می برند، به دست داشتن در یک سازمان جنایی، پولشویی و فساد متهم کرده است.

کمیته پارلمان اروپا در گزارش خود در مورد رسوایی فساد در دسامبر، کوزولینو را متهم به دستیابی به توافق با دیگران در سال 2019 می کند. گفته می شود که مسئله اقدام در پارلمان علیه تصمیماتی بوده است که می تواند به منافع برخی کشورها آسیب برساند. گفته می شود برای این کار به او دستمزد پرداخت شده است.

در گزارش کمیته امور حقوقی پارلمان در مورد تارابلا آمده است که این بلژیکی مظنون است که در دو سال گذشته در پارلمان اروپا به نفع یک کشور ثالث نمایندگی کرده است. طبق اظهارات شاهدان، او برای این کار حدود 120 تا 140 هزار یورو دریافت کرده است.

به این ترتیب حالا فراکسیون سوسیال دموکرات S&D دو نماینده کمتر در پارلمان اروپا دارد. همانطور که این فراکسیون پارلمانی در توییتر اعلام کرد، عضویت مارک تارابلا نماینده بلژیک در این فراکسیون هفته گذشته به حالت تعلیق درآمد. علاوه بر این، "آندره آ کوزولینو" ایتالیایی هم به میل خود گروه را ترک کرد.

کشورهای حاشیه خلیج فارس قطر و مراکش متهم هستند که می خواستند نمایندگان پارلمان اروپا را متقاعد کنند تا تصمیمات مربوط به این کشورها را از جمله با دادن پول و رشوه به نفع خود تحت تأثیر قرار دهند. در اوایل ماه دسامبر، در حمله به دفاتر و آپارتمان های پارلمان در بروکسل، 1.5 میلیون یورو پول نقد کشف شد و تعدادی از نمایندگان پارلمان اروپا دستگیر شدند.

از جمله نمایندگان دستگیر شده اوا کایلی، معاون رئیس پارلمان اروپا است که از آن زمان برکنار شده و در حال حاضر در بازداشت به سر می برد. این نماینده یونانی اتهامات وارده علیه خود را رد می کند، اما شریک وی که او نیز دستگیر شده است، خود و سایر نمایندگان پارلمان را درگیر این پرونده کرده است.

رئیس پارلمان اروپا در پی افشای این رسوایی فساد گسترده از اصلاح مبارزه با فساد خبر داد. به عنوان مثال بر اساس تصمیمات اتخاذ شده قرار است از افشاگران محافظت بهتری صورت گیرد و مقررات ملاقات بین نمایندگان مجلس و نمایندگان سازمان های لابی تشدید شود. وی همچنین می‌خواهد سازمان‌هایی را که دارای منابع مالی نامشخص هستند، دقیق‌تر بررسی کند.

قوه قضاییه بلژیک در حال بررسی اتهامات مظنون به فساد، پولشویی و نفوذ خارج از کشور در مجاورت پارلمان اتحادیه اروپا است و چندین نفر را در این ارتباط دستگیر کرده است.

بر اساس تحقیقات انجام شده گفته می شود که کشور قطر با هدایای پول و کالا سعی در تأثیرگذاری بر تصمیمات سیاسی اروپا داشته است. طبق گزارش ها گفته می شود مراکش نیز این کار را انجام داده است.

در دو مورد دیگر هم پارلمان اروپا به همین نتیجه رسیده و مصونیت نیکلاس بای و نادین مورانو، نمایندگان فرانسوی را به درخواست دادستان عمومی فرانسه لغو کرده است. نیکلاس مصونیت قضائی خود را به دلیل تحریک به نفرت یا خشونت از دست می دهد.

دادستان عمومی فرانسه همچنین می‌خواهد از "نادین مورانوی" دموکرات مسیحی که او نیز اهل فرانسه است، به اتهام افترا تحقیق کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1016798