aabsal
10 بهمن 1401 - 13:00

پیکل بال ایران از همدان آغاز شد

همدان- رئیس هیئت انجمن‌های ورزشی استان همدان گفت: ورزش پیکل بال که به تازگی وارد ایران شده است فعالیت خود را از همدان آغاز کرد.

عباس حاجیلو در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری مهر با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی پیکل بال با حضور دبیرکل پیکل بال ایران در همدان اظهارداشت: پیکل بال ایران اولین کارگاه آموزشی خود را در همدان برگزار و رسماً فعالیت خود را از این استان آغاز کرد.

وی افزود: در این کارگاه ویژگی‌ها، قوانین، مقررات و نحوه بازی پیکل بال ارائه و پس از اتمام دوره آموزشی از کتاب مبانی پیکل بال رونمایی شد در این کتاب قوانین و مقررات و نحوه بازی به تفصیل ارائه شده است.

رئیس انجمن‌های ورزشی استان همدان با اشاره به رونمایی از کتاب آموزشی این رشته ورزشی، گفت: با توجه به اینکه این رشته در آینده به رشته‌های ورزشی المپیک می‌پیوندد و همچنین در راستای توسعه علمی این رشته و نیاز مبرم به متون مرتبط جهت استفاده ورزشکاران علاقمند به این رشته برآن شدیم تا با همکاری کمیته تحقیقات و پژوهش پیکل بال ایران اقدام به گردآوری و نگارش کتاب مبانی پیکل بال نمایم و با توجه به اینکه پیکل بال شهریور ماه ۱۴۰۱ به طور رسمی وارد ایران شده است و هیچ منبع آموزشی در دسترس ورزشکاران نبود و باعث ایجاد مشکلاتی در روند توسعه پیکل بال شده بود خوشبختانه با ارائه این کتاب بخشی از این مسئله با این اقدام مرتفع شد.

حاجیلو خاطرنشان کرد: پیکل بال از رشته‌های پرطرفدار راکتی در جهان است و با سرعت بسیار زیاد در سراسر جهان در حال توسعه می‌باشد، این ورزش برای اولین بار به عنوان یک ورزش خانوادگی ارائه شد و همچنان می‌توانند این ویژگی را داشته باشد.

وی با اشاره به این رشته ورزشی بیان کرد: این ورزش در فضاهای باز و سرپوشیده قابل بازی است و برای هر کدام از این فضاها توپ مخصوص خود را دارد، ابعاد زمین این رشته ۶۱۰ سانتی متر در ۱۳۴۱ سانتی متر است با توری به ارتفاع ۹۱ سانتی متر که زمین را به دو نیم تقسیم می‌کند، راکت این ورزش برخلاف راکت تنیس که یک راکت توری است، راکتی سخت است و به راکت پینگ پنگ شباهت دارد، قوانین حاکم بر بازی شبیه به تنیس است.

رئیس انجمن‌های ورزشی استان همدان عنوان کرد: البته ویژگی پیکل بال این است که برای عادلانه بودن بازی در امتیاز گیری قوانین بازی بصورتی تدوین گردیده است که در همه حال شانس امتیاز آوری یکسان باشد به طور مثال قوانین حاکم بر نحوه سرویس و آغاز بازی به گونه است که شدت سرویس و ضربه بازگشت به یک اندازه است و در امتیاز گیری برای سرویس زننده و دریافت کننده شرایط عادلانه ای را ایجاد می‌کند.

رئیس هیئت انجمن‌های ورزشی استان همدان با اشاره به تحول در این رشته ورزشی گفت: از اینکه توانستیم این رشته ورزشی مهیج را برای هم استانی‌های همدانی به ارمغان بیاوریم خرسندم و با اقداماتی که صورت گرفته در آینده‌ای نزدیک تمامی انجمن‌های ورزشی که تا کنون به استان راه پیدا نکرده‌اند را در استان راه‌اندازی خواهیم کرد.

گفتنی است؛ در پایان کارگاه که با حضور رئیس پیکل بال ایران و معاونین و مدیران اداره کل ورزش و جوانان استان همدان برگزار شد احکام دبیرکل (عباس حاجیلو)، نایب رئیس بانوان (آزاده رسایی منش)، کمیته تحقیقات و پژوهش پیکل بال ایران (فریده نوروزی شهری) و کمیته پیکل بال استان همدان (خلیل فرجی) که پیشتر ابلاغ شده بود اهدا و معارفه شدند و در ادامه شرکت کنندگان در دوره آموزشی جهت تمرین عملی در زمین بازی پیکل بال که به تازگی و برای اولین بار در استان آماده سازی شده است حضور پیدا کردند و به تمرین پیکل بال پرداختند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1007306